Z dziećmi.pl

wyjazdy z dziećmi | pomysły na weekned | porady dla podróżujących z dziećmi

Pszczyna to prześliczne miasteczko położone zaledwie pół godziny jazdy od Katowic. Wybraliśmy się tam z tam na weekend z młodym – plan wycieczki przewidywał:

  • zwiedzanie zamku, starówki, ogrodów pałacowych
  • koncert operowy pod gołym niebem na tarasach zamku
  • zwiedzanie zagrody żubrów i skansenu.

Program w sam raz na weekendowy wypad: wyjazd w sobotę ino świt pociągiem z Warszawy, powrót w niedzielne popołudnie.

Zwiedzanie zamku w Pszczynie

Zamek w PszczynieZamek jest prześliczny – położony w centrum miasta, sąsiaduje ze starówką, jest otoczony przepięknym pałacowym parkiem. Podczas zwiedzania mamy do wyboru kilka tras: wnętrza pałacowe (czyli zwiedzanie wszystkich komnat – trwa to około 1,5 h), zbrojownia (gdzie znajdziemy przegląd uzbrojenia od średniowiecza do początku XX w.), gabinet miniatur oraz wystawę poświęcona Księżnej Daisy von Pless. Zwiedzać możemy oczywiście na własną rękę lub z przewodnikiem. Po obejrzeniu wnętrz możemy przenieść się do parku pałacowego – to wyprawa na kilka godzin. Możemy pójść na spacer alejkami parkowymi, posiedzieć nad jeziorkiem, zawitać na coś słodkiego do herbaciarni. Zwiedzanie zamku będzie kosztowało około 50 PLN.

Zwiedzanie starówki

Ławeczka z księżną DaisyRynek staromiejski jest otoczony zespołem zabytkowych kamieniczek – znajdziemy tu muzea, hotele ale i hotele czy kawiarenki. Spacer po starówce zajmie nam kolejną 1-2 godziny. Na obiad warto zatrzymać się w restauracji Frykówka przy rynku – jest tu przepyszna golonka czy też żebro Adama. Dla dzieciaków też znajdzie się specjalne menu – opracowane na Kubusiowo-Prosiaczkowo: nawet niejadka zachęci do zamówienia Gumisiowej Pomidorówki abo Smerfnego Rosołku. Obiad w cenach wyższych średnich – ale smaczny i bardzo ładnie podany.

Na rynku staromiejskim zatrzymujemy się oczywiście na ławeczce księżnej Daisy – można przysiąść, objąć, zrobić zdjęcie.

Koncert, opera

Koncert na podzamczuNam udało się trafić na plenerowe wystawienie Strasznego Dworu Opery Śląskiej. Artyści występowali na specjalnie ustawionej przy zamku scenie; widzowie rozłożyli się na kocykach i leżakach na trawnikach pałacowego parku. Panuje atmosfera majówki, jest przesympatycznie, dzieciaki tez doskonale się bawią. Poza koncertami plenerowymi, odbywają się tutaj także regularne koncerty we wnętrzach zamkowych – chociażby w Sali lustrzanej.

Żubry i inne zwierzakiZagroda Żubrów

15 min spaceru od starówki i docieramy do Zagrody Żubrów. To gospodarstwo, gdzie możemy pokazać dzieciakom mnóstwo różnych zwierzaków, obejrzeć filmy dokumentalne, dowiedzieć się sporo o ich życiu. W zagródkach znajdziemy jelenie, sarny, daniele, dziki, muflony, koziołki, kaczki, gęsi, łabędzie, pawie i oczywiście żubry. Co 2 godziny zwierzęta mają pory karmienia, zatem można z dzieciakami także pooglądać, jak zwierzaki się posiłkują. Do tego dochodzi interaktywne muzeum, filmy i sklepik z pamiątkami. Wszystko zajmie nam około 2-3 godzin i będzie kosztowało po 10 PLN za wstęp osoby dorosłej (dzieci darmo). Zwierzątka plus starą architekturę możemy oglądać także w skansenie położonym 10 min spaceru od stacji kolejowej i starówki.

Dojazd do Pszczyny

Dojazd z Warszawy jest bardzo łatwy i przyjemny – to około 350 kilometrów, ale można dojechać tam bezpośrednim pociągiem z Warszawy Centralnej (wyjazd 7.30 zatem już o 11.06 jesteśmy na miejscu bez żadnych przesiadek). Powrót podobnie – trwa około 4 godzin z ewentualną przesiadką w Katowicach. Całą podróż kosztuje około 350 PLN, zakładając, że jedziemy ekspresami z wykupionymi miejscówkami oraz kupujemy bilety rodzinne. Dojazd samochodem: też niezły bo trasą katowicką z Warszawy. Niestety odrobinę dłuższy bo trzeba wziąć pod uwagę remonty i ewentualne korki. Dlatego decydujemy się na pociąg.

Loading
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Google MapsZnajdź drogę

Nocleg w Pszczynie

Możliwości jest co najmniej kilka: hotele od jednej do czterech gwiazdek albo tańsze kwatery prywatne lub zajazdy. My wybieramy Villę Retro: pensjonacik położony zaledwie 100 metrów od rynku i starówki. Zakwaterowanie jest bardzo przyzwoite: za 110 PLN dostajemy pokój 2-3 osobowy, z łazienką telewizorem; jest czysto i przytulnie. Za 15 PLN za osobę możemy wykupić dodatkowo śniadanie – jest to na pewno bardzo wygodne ale menu nie powala na kolana. Mamy własne klucze zatem możemy wrócić o dowolnej porze nie budząc właścicieli. Największym jednak atutem jest lokalizacja pensjonatu: przy bocznej uliczce, jedynie 100 m od rynku, zamku i starówki – nawet wracając w nocy z małym dzieckiem można tu spokojnie w ciągu kilku minut dotrzeć na piechotę. Rezerwację pokoi można zrobić przez internet albo telefonicznie.

Podsumowując:

Pszczyna to dobry pomysł na weekendowy wypad z dzieckiem. Można pozwiedzać, odpocząć ale także liznąć troszkę kultury i sztuki.

Przydatne linki

Chcesz opisać swój pomysł na weekend z dzieckiem? Podzielić sie wrażeniami, napisać relację albo poradę?

Opublikuj ją na naszej stronie!

Napisz komentarz